
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 17 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 17 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 1 A |
| Efficiency | 72 % |
| Voltage - Output 1 | 6 V |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Current - Output 2 | 1 A |
| Voltage - Output 2 | 6 V |
Stock: 169
Distributors
pcbx
Unit Price$3.50436
Ext.Price$3.50436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.50436 | $3.50436 |
| 10 | $2.68448 | $26.84480 |
| 25 | $2.47844 | $61.96100 |
| 50 | $2.36289 | $118.14450 |
| 100 | $2.25274 | $225.27400 |
| 300 | $2.14365 | $643.09500 |
| 500 | $2.03986 | $1019.93000 |
| 1000 | $1.98344 | $1983.44000 |
